Соопштенија и реакции

Левица со повик до ООН да интервенираат во САД

Згрозени од вчерашните немири, поттикнати од обвинувања за нефер избори, во поранешните британски Тринаесет Колонии, политичката партија Левица изразува загриженост за состојбата на демократијата...

Поднесени Барања за инспекциски надзор за унапредувања во Апелационите судови

Поради сомневања за незаконски унапредувања во судовите, Левица поднесе Барања за инспекциски надзор до Државниот инспекторат за труд и до Државниот управен инспекторат –...

Пратениците на Левица поднесоа БАРАЊЕ до претседателот Пендаровски да го суспензира Законот за ГАМА

Пратениците на Левица, Димитар Апасиев и Борислав Крмов, денес поднесоа Барање до претседателот на државата, Стево Пендаровски, како еден од носителите на извршната власт,...

Левица поднесе кривична пријава против Нина ГРУПЕР

Денес Левица до Основното јавно обвинителство (ОЈО), поднесе кривична приjава против поранешната министерка за финансии, Нина Ангеловска (ГРУПЕР). Причината за пријавата е тоа што...

Антикорупциска комисија молчи за вработувањата во М-НАВ на „антикорупционерот“ Љупчо Николовски

Иако уште пред две години актуелниот вицепремиер за борба против корупција – Љупчо Николовски призна дека лице со кое е во роднинска врска е...

Левица побара од Уставниот суд да ја укине функцијата на Артан Груби

Членот на Президиумот на Левица, Реџеп Исмаил - Хактан, одржа прес конференција, на којашто ја информира јавноста дека, Левица поднесе претставка до Уставен суд...

Последни објави